رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری سوختگی‌های ناشی از سرما را در مواردی شدیدتر از سوختگی‌های گرمایی توصیف و توصیه کرد کودکانی را که دچار سوختگی در بیش از ۱۰ درصد بدن شده‌اند در تماس با آب قرار ندهید.

خبرگزاری فارس: روش برخورد با سوختگی‌های چهارگانه/سوختگی‌ با سرما شدیدتر از گرما

حمید صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با اشاره به لزوم مراقبت‌های ویژه از کودکان دچار سوختگی تصریح کرد: در بچه هایی که دچار سوختگی بیش از 10 درصد بدن می‌شوند استفاده از آب و تماس محل سوختگی با آب سرد و ولرم توصیه نمی‌شود زیرا باعث کاهش دمای بدنشان می‌شوند که به حالشان مضر است.

وی درباره سوختگی‌های ناشی از سرما نیز گفت: سوختگی در سرما که بیشتر در فصل زمستان رخ می‌دهد قابل مقایسه با سوختگی‌های ناشی از گرما نیست اما سرمازدگی و یخ زدگی می‌تواند علائمی شبیه خود سوختگی ایجاد کند و گاهی بسیار بسیار شدیدتر از سوختگی با حرارت بالاست که حتی می‌تواند به قطع عضو منجر شود.

صالحی به کسانی که در زمستان دچار سرمازدگی می‌شوند توصیه کرد: اگر عضوی در فصل سرما دچار سرمازدگی شد، نباید عضو سرمازده را در معرض گرمای مستقیم قرار دهند بلکه باید با آب حدود 35 تا 40 درجه دمای عضو را به آهستگی بالا برد و به دمای متعادل برسانند.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری درباره سوختگی‌های ناشی از مواد سرمازای صنعتی و شیمیایی نیز گفت: برخی سوختگی‌های سرمایی به علت استفاده نابجا و نامناسب و رعایت نکردن موازین مراقبت‌های شغلی در هنگام استفاده از برخی مواد شیمیایی سرمازا مانند نیتروژن مایع پیش می‌آید اما بیشتر بین کوهنوردانی که به مدت طولانی در مناطق سردسیر قرار گرفته‌اند این حالت پیش می‌آید.

وی در تقسیم بندی سوختگی‌ها نیز گفت: سوختگی بر 4 نوع است که سوختگی درجه 1 بیشتر آفتاب سوختگی ها هستند که بسیار دردناک هستند اما به خودی خود بهبود پیدا می‌کنند و کار خاصی برای درمان نیاز نیست.

صالحی خاطرنشان کرد: سوختگی‌های درجه 2 نیز به 2 دسته تقسیم می‌شوند که دسته اول سطحی هستند که معمولاً زیر 3 هفته با تجویز دارو بهبود پیدا می‌کنند و نوع دوم در دسته سوختگی های عمقی قرار می گیرد.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری تأکید کرد: سوختگی‌های نوع 3 و 4 نیز در دسته سوختگی‌های عمقی و بالاتر قرار می‌گیرند و بیشترشان نیازمند جراحی هستند.

وی در رابطه استفاده از آب و یخ پس از سوختگی گفت: فرض کنید اگر دست کسی با آب داغ سوخت ایرادی نیست که این فرد آب به دست خود بزند اما این آب تنها نقش آرام کردن درد را بر عهده دارد و التهاب را کاهش می‌دهد اما عمق سوختگی را کاهش نمی‌دهد.

نوشته شده: سه شنبه 11 شهریور 1393    | توسط: مدیر سایت    | طبقه بندی:    | نظرات()